Buradasınız : Haber ve Duyurular

Yetersiz su tüketimi neyi tetikliyor?

Yetersiz su tüketimi neyi tetikliyor? - Yeterli su içilmemesi, beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığını etkiliyor. Uzmanlara göre, 'kış geldi' diye yeterli su içmemek depresyonu tetikliyor.Havaların soğuması, işe/okula gitmek için karanlıkta evden çıkmak, gün ışığından yeterince yararlanamamak birçok kişiyi mutsuz ediyor. Ancak kış depresyonu yaşamanızın sebebi, yeteri kadar su içmemeniz de olabilir.

Yeterli su içilmemesi, beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığını etkiliyor. Uzmanlara göre, 'kış geldi' diye yeterli su içmemek depresyonu tetikliyor.Havaların soğuması, işe/okula gitmek için karanlıkta evden çıkmak, gün ışığından yeterince yararlanamamak birçok kişiyi mutsuz ediyor. Ancak kış depresyonu yaşamanızın sebebi, yeteri kadar su içmemeniz de olabilir.

Yeteri kadar su içmemenin yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Diyetisyen Canan Aksoy, "Havaların soğuması ve ofislerde geçirilen uzun saatler su tüketimini azaltıyor. Bu durum da, konsantrasyon bozukluğu, migren ve depresyon gibi sonuçlara yol açıyor" diye konuştu.

"Kadınlar 2, erkekler 2,5 litre su içmeli"
Kadınların ortalama iki, erkeklerin ise iki buçuk litre su içerek, kış aylarını hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha sağlıklı geçirebileceklerini vurgulayan Canan Aksoy, şu bilgileri verdi:

"Vücudumuzun her zaman suya ihtiyacı olsa da, havaların soğuması su tüketimini azaltabiliyor. Bu mevsimde giydiğimiz kalın giysiler de su kaybının artmasına yol açıyor. Su içmek için susuzluk hissinin beklenmemesi gerekir. Vücudun gece boyunca susuz kalmaması için özellikle yatmadan önce büyük bir bardak su içilmeli.

Depresyonu önlemenin bir yolu da, mutluluk hormonu serotonin salgılanmasını artıran egzersizden geçmektedir. Egzersiz başlangıcında ve sonrasında 15-20 dakika aralıklarla, 1-2 bardak su tüketilmesi gerekiyor.