Buradasınız : Haber ve Duyurular

Kış enfeksiyonundan korunmada bu önerilere kulak verin!

Kış enfeksiyonundan korunmada bu önerilere kulak verin! - Kış mevsiminde, havaların soğumasıyla birlikte toplu ve kapalı mekanlarda geçirilen sürenin uzaması nedeniyle enfeksiyonlar daha hızlı ve kolay yayılıyor. Havanın soğuk ve kuru olması sonucu burun mukozaları kuruyarak enfeksiyon gelişimine daha yatkın hale geliyor. Soğuk havaya uyum sağlaması için daha fazla enerji harcayan vücudun direnci düşüyor. Tüm bu etkenler nedeniyle soğuk algınlığı, grip, bademcik ve kulak enfeksiyonları gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor.

Kış mevsiminde, havaların soğumasıyla birlikte toplu ve kapalı mekanlarda geçirilen sürenin uzaması nedeniyle enfeksiyonlar daha hızlı ve kolay yayılıyor. Havanın soğuk ve kuru olması sonucu burun mukozaları kuruyarak enfeksiyon gelişimine daha yatkın hale geliyor. Soğuk havaya uyum sağlaması için daha fazla enerji harcayan vücudun direnci düşüyor. Tüm bu etkenler nedeniyle soğuk algınlığı, grip, bademcik ve kulak enfeksiyonları gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr.Hülya Kuşoğlu, kış mevsimini sağlıklı geçirmek için günlük yaşantıda dikkat edilmesi gereken kuralları şöyle paylaştı:

1. Ellerinizi en az 15 saniye yıkayın
"Enfeksiyonların yayılmasını önlemenin en etkili yolu, hiç kuşkusuz ellerimizi sık sık yıkamak. Çünkü ellerimiz gün boyunca yaptığımız çeşitli aktiviteler nedeniyle gözle görülmeyen yüzlerce çeşitte ve sayıda bakteri, parazit ve virüsle kaplanıyor. Bu nedenle ellerinizi bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri dahil olmak üzere en az 15 saniye bol su ve sabunla iyice yıkamaya özen gösterin.el-yikama-sabun-gidahatti

2. Masanızı her sabah temizleyin
Ortak kullanılan malzemeleri dokunmadan önce silerek enfeksiyonun yayılma riskini azaltılabilirsiniz. Örneğin; işyerinde ortak kullandığınız masaları, kalemleri ve bilgisayar klavyelerini temizleyerek enfeksiyondan büyük oranda korunabilirsiniz. Kapı kollarını sık sık temizlemek veya spor salonlarındaki spor aletlerini kullanmadan önce tutacak yerlerini antiseptik ürün veya mendillerle temizlemeniz de enfeksiyonlardan korunmanızda fayda sağlayacaktır.